003.2016   Czy przy każdym uruchomieniu funkcji, trzeba wypełniać pola metki?

.

Uwaga: poniższe rady, dotyczą rozporządzenia starego ("2015"). 
Atrybuty obiektów z nowego rozporządzenia, ustawiane są w opcjach pracy programu, w grupie "Opracowanie".

.

.

Niekoniecznie! Są trzy sposoby na ułatwienie pracy:

.

  • pierwszy gdy chcemy coś dokreślić do istniejącej mapy (dla początkujących),
  • drugi, gdy chcemy, żeby zawsze – ale to zawsze, w polach danych pojawiały się określone wartości (dla zaawansowanych),
  • trzeci, gdy chcemy, żeby w polach danych pojawiało się zawsze to, co wprowadziliśmy podczas poprzedniego uruchomienia funkcji (polecany).

***

Sposób 1:  Jeżeli na mapie jest już jakiś obiekt, który ma metkę, to wystarczy się do niego przyczepić (dospnapować),  wcisnąć kombinację Ctrl + Tylda („wężyk”), zatwierdzić dane obiektu (ewentualnie przed zatwierdzeniem można coś poprawić) i można kreślić.

***

Sposób 2: Powiedzmy, że chcemy, żeby po uruchomieniu funkcji „SUPG_01 Przewód gazowy”, w polu typu sieci gazowej była zawsze ta sama wartość, np.  „n – niskiego ciśnienia”.   W tym celu trzeba ustawić kursor myszy nad klawiszem funkcji   „SUPG_01 Przewód gazowy” niczego nie wciskać tylko czekać na podpowiedź (dymek) i zapamiętać numer, który pojawia się przed kodem funkcji (w przypadku gazu będzie to 201). Następnie należy „zbudować” pełny numer funkcji, który składa się z:

  • numeru skali (dla 1:500 jest to 3, dla 1:1000 jest to 4, dla 1:2000 jest to 5 a dla 1:5000 jest to 6),
  • numeru biblioteki (ta funkcja korzysta z biblioteki „k1-2013.mgz”, która ma numer 2)
  • odczytanego z klawisza numeru funkcji (np. dla SUPG_01 jest to 201).

Czyli pełny numer funkcji SUPG_01 to „32201” („3” + „2” + „201”). Następnie trzeba odnaleźć plik biblioteki „K1-2013.mgz” i otworzyć go w programie „Notatnik” i odnaleźć w nim (Ctrl+F) linię zestawu atrybutów (D-SET)  funkcji SUPG_01. Linia ta wygląda tak:

„32201”,”D-SET”,”GES_Zrodlo”,”GES_TypGAZ”,”GES_Funkcja”,”GES_Srednica”,”GES_Przebieg”,”dataPomiaru”.

Linia ta zawiera listę pól danych, które trzeba podać po uruchomieniu funkcji. Teraz trzeba odnaleźć po kolei wszystkie definicje pól (D-DEF), czyli  „GES_Zrodlo”,  „GES_TypGAZ”,  „GES_Funkcja”,  „GES_Srednica”,  „GES_Przebieg” oraz „dataPomiaru” i ustawić im wartość domyślną (default’ową).  Na przykład linia definicji typu sieci „GES_TypGAZ” wygląda tak:

„D-DEF”,”GES_TypGAZ”,”2″,”O”,”Typ sieci gazowej”,””,”w – wysokiego ciśnienia”,”p – podwyższonego średniego ciśnienia”,”s – średniego ciśnienia”,”n – niskiego ciśnienia”,”g – nieokreślony (-)”.

W linii tej, pole wartości domyślnej (numer 6) jest puste. Wystarczy teraz wpisać w tym polu interesującą nas wartość z listy wartości występujących w tej linii, czyli na przykład „n – niskiego ciśnienia”, zapisać bibliotekę i gotowe!!!. Uwaga – wartość wpisana w polu wartości domyślnej, musi występować na liście – najlepiej jest ją skopiować z listy.

***

Sposób 3:  Na przykład,  jeżeli chcemy, żeby po uruchomieniu funkcji „SUPG_01 Przewód gazowy”, w polu typu sieci gazowej było zawsze to, co wprowadziliśmy przy poprzednim uruchomieniu tej funkcji, to trzeba zrobić dokładnie to samo co w „Sposobie 2”, z tym, że w polu wartości domyślnej (pole numer 6) trzeba wpisać „#” (hasz), zapisać bibliotekę i gotowe!!! Kiedy program trafi na hasz’a, znajdzie ostatni element tego typu i skopiuje treść odpowiedniego pola metki.

***

Uwaga: Z jednej linii definicji pola metki (D-DEF) może korzystać kilka funkcji. Jeżeli ustawimy wartość domyślną albo wstawimy znak "#", 
to wszystkie funkcje, które korzystają z tego pola, będą miały ustawianą tą wartość.